Aktualności

Uwaga Rodzice KRASNOLUDKÓW
2020-03-30"KRASNOLUDKI"- GRUPA III
"Krasnoludki" w tym tygodniu (30 marca- 3 kwietnia) zachęcam Was i waszych Rodziców do zajęcia się tematyką ekologiczną.
Temat tygodnia: KODEKS MAŁEGO EKOLOGA
30. 03 - "Ziemia prosi o ochronę"
31. 03 -"Dzieci wiedzą, jak segregować smieci"
01 .04 -"Dzieci nie lubią, gdy ktoś śmieci!"
02. 04 – "Mała kropla wody"
03. 04 – "Gałgankowe królestwo"
PONIEDZIAŁEK
- Zabawa "Slalom z przeszkodami",Rodzic wyznacza umowną trasę, na której układa przedmioty np. krzesło, duży kolcek itd. Dziecko jest samochodem i musi przejechać trasę bez dotykania, poruszania czy przewracania przeszkód. Ćwiczenie wyczucia przestrzeni i percepcji wzrokowej.
- Rozmowa z dzieckiem "Co to jest przyroda?" (Przyroda- synonim krajobraz, świat zwierzęcy i roślinny wraz z krajobrazem)"Jak dbamy o przyrodę?" Zwrócenie uwagi na piękno przyrody ożywionej i nieożywionej.
Przykładowe pytania:"Czy wokół nas jest przyroda?", "Jak małe dziecko może chrońć przyrodę?"
"Co robimy ze śmieciami w domu?", Czy oszczędzamy wodę i prąd"? "W co wkładać zakupy, by nie produkować więcej śmieci?"
- Narysuj rysunek pt "Przyroda wokół mnie"
- Posłuchaj piosenki pt. "Nasza planeta"- "Śpiewające Brzdące"
https://www.youtube.com/watch?v=1MZovZPTP7I
WTOREK
Bajka edukacyjna "Rady na odpady"
https://www.youtube.com/watch?v=0WS8vo0iD2k
Spacer po najbliżej okolicy wokół domu zwrócenie uwagi na kosze, altanyśmietnikowe i kontenery na śmieci w naszym otoczeniu.
ŚRODA
- "Historia pewnej butelki"- zabawa doskonaląca umiejętnośćukładania prostych opowiadań i rozwijająca wyobrażnię. Dziecko słucha początku opowiadania, a następnie opowiada samodzielnie, co dalej działo się ze zużytą butelką.
"Zosia wracała z mamą z przedszkola. Zachciało jej się pić. Mama kupiła jej pyszny soczek w butelce. Zosia wypiła napój i ..."
- "Grające butelki"-zabawa umuzykalniająca z wykorzystaniem szklanej i plastikowych butelek. "Gramy na butelkach"-czy butelka może grać? Dziecko uderza w plastikową butelkę paluszkami, całą dłonią, turla ją po podłodze itp. Dziecko dmucha w szklaną butelkę, próbuje wydobyć dzwięk, stuka delikatnie paluszkami itp. Rodzic trzyma butlkę nisko, dziecko gra cicho, butelka jest wysoko- dziecko gra głośno.
CZWARTEK
- Rozmowa wprowadzająca. Przykładowe pytania do rozmowy rodzica z dzieckiem:"Czy woda jest potrzebna?, Do czego?,Co się stanie, gdy jej zabraknie?, Co możemy zrobić, aby jej nie zabrakło?
- Zabawa badawcza „Jaki kształt ma kropla?”. Rodzic stawia przed dzieckiem miskę z wodą i tackę z przygotowanymi przedmiotami.(kredki, plastikowe czyste strzykawki, rurki do napojów, zakraplacze do leków, wykałaczki szaszłykowe itp) Rodzic zwraca się do dziecka: Spróbuj za pomocą przedmiotów, które masz na tacy, wydobyć z miski kroplę wody. Wypróbuj, który przedmiot jest najlepszy. Jaki kształt ma kropla?
- Eksperymenty z wodą -"Mama w domu"
https://www.youtube.com/watch?v=2UPT75dIYts
https://www.youtube.com/watch?v=0Ku1GpAO3RM
PIĄTEK
- "Miękkie- szorstkie" zabawa badawcza. Rodzic przygotowuje dziecku kawałki, ścinki różnych materiałów. Dziecko dotyka je i określa, podaje cechy tkaniny: miekki, gruby itd.
Rodzic pyta też dziecko co możemy zrobić z kawałków tkanin, jak je powtórnie wykorzystać, czyli poddac recyklingowi.
- Rodzic czyta dziecku wiersz pt."Gałgankowe Królestwo" i krótko rozmawia o wierszyku.
"Gałgankowe Królestwo "
W pewnym państwie, gdzieś za wzgórzem, zamek stoi z wieżą w chmurze.
Król tam rządzi gałgankowy, co swój kodeks ma surowy! Kocha ptaki, kwiaty, dzieci, lecz nie lubi, gdy ktoś śmieci!
Gdy się woda zbytnio leje, król ze złości zielenieje! Gdy ktoś zrywa piękne kwiaty, rwie na sobie wszystkie szaty!
Każdy króla tutaj słucha i nastawia pilnie ucha . Już nie słychać krzyków, złości, bo królestwo lśni w czystości
Gałgankowy lud świętuje, ze swym królem wiwatuje! Bo Królestwo Gałgankowe obyczaje ma wzorowe!
- Wykonanie wspólnie z dzieckiem kukiełki z Gałgankowego Królestwa z kawałków tkanin, łyżki drewnianej lub butelki, włóczki, guzików, nakrętek koralików i innych materiałów.
- Swobodne zabawy inscenizacyjne z kukiełką - tworzenie teatrzyku.
- Ogłaszam konkurs z nagrodami na najciekwszą gałgankową kukiełkę. Rozstygnięcie konkursu po naszym powrocie do przedszkola, więc zachęcam wszystkie moje Przedszkolaki do działania i czekam z niecierpliwością na Was i wasze prace.
Pozdrawiam serdecznie
Anna Łyszcz