Aktualności

Spektakl  muzyczny "Łąka nad rzeką"

Spektakl muzyczny "Łąka nad rzeką"

2023-05-26

         W dniu 26  maja w naszym przedszkolu odbywała się uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas której grupa „Pszczółki” zaprezentowała spektakl  muzyczny "Łąka nad rzeką". Dzieci bardzo się starały, żeby pięknie podziękować rodzicom za miłość, cierpliwość i troskę. Podczas przedstawienia nie zabrakło wzruszeń i ukradkiem ocieranych łez Po pięknym występie artystycznych przedszkolaki wręczyły swoim rodzicom wykonane własnoręcznie upominki. Uroczystość z okazji „Dnia Mamy i Taty” dostarczyła wszystkim wiele radości i szczęścia.

Przeczytaj: Spektakl muzyczny "Łąka nad rzeką" ...
Program  Przyjaciele Zippiego

Program Przyjaciele Zippiego

2023-05-25

Od września 2023 roku w naszym przedszkolu w najstarszej grupie wiekowej realizowany był program „Przyjaciele Zippiego”.

Jest to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.

Kim jest tytułowy Zippi? To postać (a konkretnie sympatyczny patyczak), wokół której zbudowane są wszystkie scenariusze kolejnych spotkań z przedszkolakami. Z Zippim dzieci z grupy "Biedronki" spotykały się raz w tygodniu. Zippi przeżywa sytuacje, z którymi każde dziecko prędzej czy później spotka się w swoim dziecięcym, a potem dorosłym życiu. Wspólnie z Zippim dzieci uczyły się rozpoznawać, co człowiek czuje w konkretnej chwili, czym można go zranić i co zrobić, by tego uniknąć. Każda sytuacja problemowa pokazuje dzieciom, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a z każdej jest właściwie kilka wyjść.

Bohaterowie przeżywają różne emocje dobrze znane małym dzieciom. Każde opowiadanie jest barwnie zilustrowane i uzupełnione zadaniami takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.

Program składał się z sześciu części:

Uczucia

Dzieci omawiały uczucia – smutku, szczęścia, złości, zazdrości i zdenerwowania. Uczyły się mówienia o własnych uczuciach, o tym jak czują się w różnych sytuacjach oraz poznawały sposoby poprawiania własnego samopoczucia.

Komunikacja

Dzieci uczyły się skutecznej komunikacji, wysłuchiwania innych oraz tego jak prosić o pomoc i mówić to, co chce się powiedzieć, nawet w niesprzyjających okolicznościach. Podczas tej części nawet „ciche” dzieci otwierały się w czasie spotkań ucząc się wyrażać siebie.

Nawiązywanie i zrywanie więzi

Dzieci uczyły się o przyjaźni. Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie, jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem. Uczyły się jak mówić przepraszam i jak godzić się z przyjacielem po sprzeczce.

Rozwiązywanie konfliktów

Dzieci uczyły się rozwiązywania konfliktów oraz akceptowania swojej odmienności. Ta część dot. w szczególności, problemu prześladowania i tego, co dzieci mogą zrobić, jeśli ktoś je prześladuje lub jest prześladowany.

Przeżywanie zmiany i straty

Dzieci uczyły się radzenia sobie ze zmianami, zarówno wielkimi jak i małymi. Największą zmianą ze wszystkich możliwych, jest czyjaś śmierć. Mimo, że dorośli często twierdzą, że śmierć jest bardzo trudnym tematem do rozmowy, to jednak małe dzieci bardzo rzadko tak uważają. Chętnie wykorzystują okazję do otwartego mówienia na temat, który stał się tabu dla wielu dorosłych.

Dajemy sobie radę

Ostatnia część stanowi podsumowanie wszystkiego, czego dzieci nauczyły się do tej pory. Właśnie tu wracamy do różnych sposobów radzenia sobie, pomagania innym oraz adaptowania się do nowych sytuacji. Końcowe spotkanie jest swego rodzaju świętowaniem, połączonym z wręczeniem dyplomów.

Każda część zawiera odrębne opowiadanie. Opowiadania prezentują bohaterów w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom takich jak: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, prześladowanie, radzenie sobie ze zmianą i stratą. Każde opowiadanie jest zilustrowane przy pomocy zestawu barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami, takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.

Podstawowe założenie, jaki przyświeca programowi Przyjaciele Zippiego jest bardzo proste - jeśli małe dzieci nauczą się, jak radzić sobie z trudnościami, to w okresie dorastania i dorosłości, powinny lepiej radzić sobie z problemami i kryzysami. Jedną z ważnych cech programu jest to, że został stworzony jako program uniwersalny, w przeciwieństwie do innych programów, które koncentrują się na pomocy dzieciom doświadczającym konkretnych problemów lub trudności. Ten program może pomóc wszystkim dzieciom poprzez dbałość ich o zdrowie psychiczne. Program Przyjaciele Zippiego nie mówi dzieciom, co robić, ani nie mówi: „To rozwiązanie jest dobre a tamto złe”. Natomiast zachęca dzieci do analizowania i zastanawiania się nad sobą. Nie koncentruje się wyłącznie na pomaganiu dzieciom jak radzić sobie z ich problemami, ale pokazuje, jak ważne jest rozmawianie z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość, jak również jak ważne jest słuchanie innych. Afirmuje dziecięce zdolności zarówno w zakresie udzielania pomocy, jak i korzystania z udzielanego wsparcia.  Po całorocznych spotkaniach „Biedronki” pożegnały się z  Zippim i jego przyjaciółmi. 

Przeczytaj: Program Przyjaciele Zippiego ...
Pszczółki obchodziły „Światowy Dzień Pszczoły”, która jest ich grupową patronką.

Pszczółki obchodziły „Światowy Dzień Pszczoły”, która jest ich grupową patronką.

2023-05-24

20 maja przypada Światowy Dzień Pszczoły. W grupie „Pszczółki” zwróciliśmy szczególną uwagę na te wyjątkowe owady i doceniliśmy ich znaczenie dla naszej planety Ziemi. Przeprowadzono wiele działań, których celem było budzenie świadomości u dzieci o pożyteczności pszczół. Podczas zajęć przedszkolaki utrwaliły wiedzę dotyczącą ważnej roli życia pszczół dla ludzi, etapów narodzin pszczoły, pracy pszczelarza i narzędzi potrzebnych do jego pracy. Poza tym dzieci wykonały zadania matematyczne brały udział m.in. w zabawach ruchowych, muzycznych oraz wykonały pracę plastyczno – techniczną. Celem zajęć było podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Na zakończenie zajęć  Pszczółki zrobiły sobie zdjęcia w fotobudce. Zabawy było przy tym bardzo dużo, a na buziach nie brakowało uśmiechów.

Przeczytaj: Pszczółki obchodziły „Światowy Dzień Pszczoły”, kt... ...
Audycja muzyczna pt. „ Czarodziejski flet i jego rodzina”.

Audycja muzyczna pt. „ Czarodziejski flet i jego rodzina”.

2023-05-23

Dnia 23.05.2023r, odbyła się w naszym przedszkolu  audycja muzyczna pt. „ Czarodziejski flet i jego rodzina”. Przedszkolaki odbyły kolejną podróż w świat muzyki. Tym razem poznały różne rodzaje fletów i dowiedziały się, jakie dźwięki wydaje każdy z nich. Celem spotkania było rozwijanie kreatywności i twórczych postaw. Przygotowanie dzieci do pełnego i świadomego udziału w kulturze muzycznej oraz kształcenie wrażliwości muzycznej.

Przeczytaj: Audycja muzyczna pt. „ Czarodziejski flet i jego r... ...
Projekt „Podróże kulinarne” w grupie „Misie”

Projekt „Podróże kulinarne” w grupie „Misie”

2023-05-15

W ramach realizacji projektu „Podróże kulinarne” w dniach 10, 12 maja Misie zrobiły  „ Czekoladowe lizaki” i „ Deser z galaretek i owoców”. Dzieciom bardzo smakowały przygotowane desery. Dzięki zajęciom kulinarnym Misie poznały różne tajemnice kuchni, mogły same przygotowywać potrawy, dotykać, wąchać i smakować, bawić się kolorem i kształtem, rozbudzać swoją wyobraźnię i fantazję.

Przeczytaj: Projekt „Podróże kulinarne” w grupie „Misie” ...
WARSZTATY Z ROBOTYKI

WARSZTATY Z ROBOTYKI

2023-05-12

     W naszym przedszkolu odbyły się warsztaty z robotyki. Uczestniczyły w nich dzieci ze wszystkich grup. Zajęcia edukacyjne z robotyki to nowatorska metoda przekazywania wiedzy. To przede wszystkim aktywność, kreatywność, logiczne myślenie, działanie i zaangażowanie. Podczas zajęć dzieci miały możliwość oglądania działań instruktora, poznały zasady i etapy robotyki. Miały możliwość integracji i współpracy w grupie, nauki pracy w parach, ale i umiejętności budowania relacji partnerskich, rówieśniczych. Zajęcia z robotyki to doskonały sposób na spędzanie czasu, na rozwijanie zainteresowań i pasji. Te wyjątkowe działania dostarczyły dzieciom sporej dawki wiedzy, nowych umiejętności i doświadczeń. Warto było! Przedszkolaki były zachwycone i nie chciały kończyć zabawy. Dowiedziały się także, co to jest przekładnia mechaniczna. Warsztaty  rozwijają nie tylko sprawność manualną,  ale kształtują umiejętność kreatywnego myślenia.

 

 

Przeczytaj: WARSZTATY Z ROBOTYKI ...
Planetarium mobilne w naszym przedszkolu

Planetarium mobilne w naszym przedszkolu

2023-05-10

Dnia 21 kwietnia dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w seansie edukacyjnym w mobilnym planetarium. Dzięki pokazom, dzieci dowiedziały się i zobaczyły jak powstaje wszechświat, Układ Słoneczny. Pokaz, dla każdej z grup osobno, odbył się w specjalnej kopule o kształcie kuli, które dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Dzieci odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po planetach, lądowały na Księżycu. Pokaz dostarczył wszystkim wiele niezapomnianych kosmicznych wrażeń.

Przeczytaj: Planetarium mobilne w naszym przedszkolu ...
UROCZYSTE  OBCHODY DNIA FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

UROCZYSTE OBCHODY DNIA FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

2023-04-28

          W dniu  28.04.2023r. odbyły się uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku organizatorem Dnia Flagi było Przedszkole Miejskie Nr 2 w Lubartowie. Na placu przed Ratuszem odbyły się występy dzieci z naszego przedszkola.  Zaproszonych gości powitała Pani Beata Guz – Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 2, następnie głos zabrał Pan Krzysztof Paśnik – Burmistrz Miasta Lubartów, który pięknymi słowami  zwrócił się do licznie zebranych dzieci z lubartowskich przedszkoli oraz szkół.  Świętowanie Dnia Flagi zaczęliśmy od wspólnego  odśpiewania Hymnu Narodowego, następnie rozpoczęła się część artystyczna.  Dzieci z grupy „Biedronki” recytowały wiersze: „ Flaga”, „ Katechizm małego Polaka” . Jednym z naszych tańców narodowych jest Polonez, który zaprezentowały „ Biedroneczki” ponadto zatańczyły taniec ludowy:  „Maryneczka” oraz „Lipka”.  Wspólna zabawa  z piosenką pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem” wywołała wśród dzieci radość i entuzjazm.  Podczas uroczystości każda placówka zaprezentowała  okrzyk  patriotyczny dumnie kołysząc flagami.  Dzieci  z grupy „Misie” zatańczyły taniec z kołami  w barwach narodowych. Każda grupa reprezentująca daną placówkę otrzymała sztalugę z tabelką do kodowania , czerwone karteczki, klej, kod i zabrała się do odszyfrowania liter do hasła. Następnie wszystkie przedszkolaki  wspólnie utworzyły hasło „FLAGA POLSKI”. Na koniec uroczystości Pani Dyrektor oraz Pan Burmistrz poprowadzili dzieci ze wszystkich przedszkoli we wspólnym marszu z flagami przy dźwiękach muzyki klasycznej. Flaga to symbol, który łączy wszystkich Polaków, dlatego chwila kiedy wszystkie przedszkolaki połączyły FLAGI  była piękna i wzruszająca. Celem uroczystości było kształtowanie  postawy patriotycznej, poczucia tożsamości narodowej oraz poczucia szacunku do symboli narodowych.  Pani Dyrektor oraz Pan Burmistrz podziękowali wszystkim za przygotowanie Dnia Flagi oraz za liczne przybycie, po czym nastąpił słodki poczęstunek.

Przeczytaj: UROCZYSTE OBCHODY DNIA FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POL... ...
Konkurs recytatorski „ W krainie wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy

Konkurs recytatorski „ W krainie wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy

2023-04-26

Dnia 26 kwietnia 2023 r. odbył się konkurs recytatorski „ W krainie wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, gratulacje dla Leosia i Zosi za godne reprezentowanie naszego przedszkola.

Przeczytaj: Konkurs recytatorski „ W krainie wierszy J. Tuwima... ...
Xl edycja Konkursu  recytatorskiego „Dziecięce wierszowanie z humorem’’

Xl edycja Konkursu recytatorskiego „Dziecięce wierszowanie z humorem’’

2023-04-25

       Dnia  25 kwietnia w sali widowiskowej Lubartowskiego Ośrodka Kultury  odbyła się Xl edycja konkursu  recytatorskiego „Dziecięce wierszowanie z humorem’’ pod hasłem " Strasznie śmieszne....". Organizatorem  było Przedszkole Miejskie Nr 4 w Lubartowie: " pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Lubartów.                                                                                      

        Nasze przedszkole reprezentowali Liliana Czarnecka  z grupy „Pszczółki”, która zadeklamowała wiersz  Zebra” Hanny Niewiadomskiej, zdobyła wyróżnienie  oraz Miłosz Kanadys z grupy „Motylki”, który recytował  wiersz „Okulary” Juliana Tuwima. Gratulujemysmiley

Przeczytaj: Xl edycja Konkursu recytatorskiego „Dziecięce wie... ...