Aktualności

Program Przyjaciele Zippiego
2022-11-03Program Przyjaciele Zippiego
Na co dzień poświęcamy wiele uwagi rozwojowi i zdrowiu fizycznemu naszych dzieci – upewniamy się, że odpowiednio się odżywają, ubierają, prowadzimy je na różnorodne zajęcia ogólnorozwojowe, zachęcamy do uprawiania sportów i dbania o dobrą kondycję.
Jednak czy wystarczająco troszczymy się o ich zdrowie emocjonalne oraz właściwe samopoczucie? Czy zastanawiamy się co czują i co myślą, jak funkcjonują wśród rówieśników oraz czy radzą sobie z trudnościami oraz odrzuceniem?
Program „Przyjaciele Zippiego” adresowany jest do dzieci w wielu przedszkolnym z różnymi możliwościami i zdolnościami. Cele programu oparte są na założeniu, że dzieci nieustannie wchodzą w interakcje z innymi ludźmi. Sposoby postępowania i zachowania w różnych sytuacjach (także trudnych i stresujących) wpływają na kształtowanie samooceny oraz tworzenie obrazu samego siebie, a w przyszłości na umiejętność przystosowania się do nowych i zróżnicowanych warunków społeczno – emocjonalnych.
W naszym przedszkolu zajęcia oparte na programie „Przyjaciele Zippiego” realizowane są podczas cyklicznych cotygodniowych spotkaniach w grupie Biedronki. Prowadzony w naszej placówce program koncentruje się na uczeniu dzieci sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dostarcza wielu okazji do ćwiczenia umiejętności wypowiadania się, uczy słuchania innych, nawiązywania przyjaźni, rozwiązywania problemów i konfliktów.
Podczas prowadzonych zajęć nie mówimy dzieciom, co mają robić, nie prezentujemy gotowych rozwiązań sytuacji. Zachęcamy je jednak do zastanawiania się nad konkretną sytuacją i proponowania własnych pomysłów rozwiązań.
Podczas pierwszych zajęć dzieci wykonały własne patyczaki, które zamieszkały na przygotowanej gałązce w sali. Na cotygodniowych spotkaniach będziemy poznawać patyczaka Zippiego oraz jego przyjaciół, a także wspólnie uczestniczyć w różnorodnych przygodach.
Przeczytaj: Program Przyjaciele Zippiego ...
Pszczółki samodzielnie zrobiły sok owocowy
2022-10-30O tym, że owoce i warzywa są zdrowe wiedzą przedszkolaki. W grupie Pszczółki dzieci miały okazję się przekonać, jak smakuje samodzielnie zrobiony sok. Jednak zanim przeszliśmy do części praktycznej- wszyscy zadbali o higienę i odpowiedni strój. Przypomnieliśmy także, że podczas korzystania z urządzeń elektrycznych niezbędna jest obecność osoby dorosłej. Każdy pomagał w napełnianiu zbiorniczka w sokowirówce i wyciskarce, a potem wszyscy mieli okazję spróbować soku, który został zrobiony w przedszkolu. Był inny w smaku niż sklepowy i na pewno o wiele zdrowszy.
Przeczytaj: Pszczółki samodzielnie zrobiły sok owocowy ...

Dzień Ziemniaka w grupie Biedronki
2022-10-30W dniu 27 października grupa Biedronki obchodziła Dzień Ziemniaka. Dzieci dowiedziały się, że ziemniaki to inaczej pyry, grule, bulwy czy rzepy w zależności od regionu, poznały historię ziemniaka i rodzaje ziemniaków, a następnie odgadywały hasło wg kodu. Po części teoretycznej przyszedł czas na aktywności. Biedroneczki uczestniczyły w zawodach drużynowych z elementem rywalizacji przy czym oczywiście było mnóstwo dobrych emocji i świetnej zabawy. Dzieci m.in. przenosiły ziemniaka na łyżce, grały w gorącego ziemniaka, wysadzały ziemniaki, szukały ziemniaków w sali oraz wyszukiwały ziemniaka wśród innych warzyw za pomocą dotyku.
Przeczytaj: Dzień Ziemniaka w grupie Biedronki ...
Misie odwiedziły Starostwo Powiatowe w Lubartowie.
2022-10-25Dnia 20 października 2022 r. Misie odwiedziły Starostwo Powiatowe w Lubartowie. Przedszkolaki zwiedziły Salę Rycerską i wydziały starostwa. Pracownicy urzędu opowiadali o swojej pracy, a także o historii pałacu. Wicestarostowie Jacek Pożarowszczyk i Lucjan Mileszczyk odpowiadali na „ trudne” pytania dzieci. Po zwiedzaniu starostwa na dzieci czekała miła niespodzianka: słodki poczęstunek i balony. Wizyta w starostwie upłynęła w przyjaznej atmosferze. Dziękujemy Pani Ani i Panu Krzysztofowi za tak miłe przyjęcie i przewidziane atrakcje dla dzieci.
Przeczytaj: Misie odwiedziły Starostwo Powiatowe w Lubartowie. ...
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT PT. ,, Z KICIĄ KOCIĄ MALUCHY ZMIENIAJĄ SIĘ W ZUCHY"
2022-10-24Grupa „Motylki” realizuje projekt pt. „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”
CELE PROJEKTU
Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych
przedszkolaków, łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych
poprzez utożsamianie się z bohaterami książkowymi oraz rozwijanie
potencjału poznawczego dzieci.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- zachęcanie dzieci do samodzielnego sięgania po literaturę,
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych,
- wdrażanie do prezentowania przez dzieci właściwych społecznie postaw
oraz zachowań,
- rozbudzanie ciekawości poznawczej dzieci,
- rozwijanie zainteresowań oraz uzdolnień dzieci,
- zachęcanie do aktywności poprzez wykonywanie różnorodnych zadań,
- doskonalenie samodzielności przedszkolaków,
- kształtowanie dojrzałości emocjonalnej i społecznej,
- rozwijanie kreatywności dzieci oraz nauczycieli,
- stwarzanie warunków do umiejętnego rozwiązywania problemów,
- wspieranie nauczycieli w realizacji zadań dydaktycznych,
wychowawczych oraz opiekuńczych
- stwarzanie możliwości ogólnego rozwoju dla dzieci i nauczycieli.

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy”
2022-10-24Grupa „Pszczółki” realizuje Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy". Projekt jest zgodny z Podstawę Programową oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/ 2023.
Realizacja zadań w ramach projekty odbywać się będzie w czterech modułach:
- MODUŁ I – W KRAINIE MUZ
- MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSCE
- MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ
- MODUŁ IV – KULTURY ŚWIATA
Cele projektu wynikające z Podstawy Programowej.
Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.
Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.
Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno
- rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką
- współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym
- wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm
- kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych
- kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku
- zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie
- współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.
Przeczytaj: Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do... ...

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z darami natury świat nie jest ponury”
2022-10-24
W roku szkolnym 2022/2023 dzieci z grupy „Biedronki” realizują projekt ekologiczny „Z darami natury świat nie jest ponury”. Projekt ma na celu kształtowanie postaw ekologicznych, rozbudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz uwrażliwianie na piękno przyrody. Projekt zawiera zadania kształtujące nawyki i postawy korzystne dla środowiska naturalnego, stwarza sytuacje do bezpośredniego obcowania z przyrodą oraz wykorzystywania zasobów przyrody oraz utylizacji odpadów.
Przeczytaj: Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z darami natury ś... ...
Projekt edukacyjny pt. „PODRÓŻE KULINARNE”
2022-10-24
Grupa „Misie” realizuje projekt edukacyjny pt. „PODRÓŻEKULINARNE”. Jego głównym celem jest pokazanie dzieciom jak wiele radości można czerpać ze wspólnego gotowania oraz zapoznanie dzieci ze zdrowymi produktami wykorzystywanymi podczas zajęć kulinarnych.
Przeczytaj: Projekt edukacyjny pt. „PODRÓŻE KULINARNE” ...
PRZEDSZKOLAKI Z GRUPY „PSZCZÓŁKI”, „BIEDRONKI” i „MISIE” REALIZUJĄ PROGRAM „NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ”
2022-10-24
W roku szkolnym 2022/2023 w Przedszkolu Miejskim nr 2 realizowany będzie program filmowy pt.„Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. W ramach programu, przedszkolaki, będą miały okazję uczestniczyć w seansach filmowych w kinie„Lewart”.
Temat prelekcji kinowych:
- PAŹDZIERNIK -„Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele„ Nowe sytuacje
- LISTOPAD -„Gordon i Paddy„ Ja i inni
- GRUDZIEŃ -„Kacper i Emm- Przyjaźń
- LUTY -„Wiking Tappi „ - Las i jego mieszkańcy
- MARZEC -„Pettson i Findus - Wielka wyprowadzka„ Moja przestrzeń
- KWIECIEŃ -„Mama Mu wraca do domu„ - Podróże kształcą.
Program jest zgodny z kierunkami polityki oświatowej w roku szkolnym 2022/2023.
Kino to niezwykłe miejsce, które w parę chwil jest w stanie przenieść nas do świata wyobraźni. Duży ekran i specyficzny klimat sprawiają, że dla przedszkolaka treść filmu staje się wyjątkowo realistyczna, a seans na długo pozostaje w pamięci ale również skłania do przemyśleń i wyciągania wniosków.
„Chodzę do kina” to cykl starannie wyselekcjonowanych filmów z różnych zakątków świata, zarówno długo-, jak i krótkometrażowych, które bawią i uczą. Piękne, mądre, wartościowe obrazy z przekazem w pogodny sposób przybliżają świat. Poruszana w nich tematyka jest bliska dzieciom w wieku przedszkolnym, co pozwala im utożsamić się z bohaterem i aktywnie współprzeżywać jego radości i smutki.
Proponowany zestaw filmów stanowi idealny punkt wyjścia do tworzenia sytuacji wychowawczych, rozwoju kompetencji społecznych oraz rozmów na takie tematy, jak uczucia i emocje (wachlarz uczuć kilkulatka jest bardzo szeroki, naprzemiennie pojawiają się chwile szczęścia, smutku, sympatii, niechęci, strachu, zazdrości, a nawet gniewu; dziecku nie jest łatwo poradzić sobie z tymi uczuciami, a jeszcze trudnej o nich rozmawiać), czym jest przyjaźń i rodzina, tworzenie relacji, pomaganie kolegom, umiejętność współpracy oraz identyfikowania się z cudzymi uczuciami. To pojęcia i wartości, których przedszkolak dopiero się uczy, podobnie jak bohaterowie oglądanych przez niego filmów.
Towarzyszące cyklowi warsztaty plastyczne stanowią świetną okazję do estetycznej interpretacji filmów, a jednocześnie wpływają na rozwój motoryki małej i kreatywności.
Korzyści dla dziecka:
- kształtuje czynności intelektualne potrzebne w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji ,
- buduje system wartości, rozpoznaje, co jest dobre, a co złe,
- rozwija niezbędne umiejętności społeczne,
- wypowiada się za pomocą różnych technik artystycznych,
- jest ciekawe świata, rozbudzone poznawczo i kulturowo,
- potrafi zachować się w kinie i teatrze,
- refleksyjnie podchodzi do przekazywanych mu treści, wyciąga wnioski.
Przeczytaj: PRZEDSZKOLAKI Z GRUPY „PSZCZÓŁKI”, „BIEDRONKI” i „... ...

Konkursu plastyczny „Dary Jesieni”
2022-10-20Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny „Dary Jesieni”, został rozstrzygnięty. Jury nagrodziło i wyróżniło 16 prac. Pani dyrektor Beata Guz wręczyła laureatom dyplomy i nagrody. W dniu 20 października na korytarzu w naszym przedszkolu została zorganizowana wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy.
Przeczytaj: Konkursu plastyczny „Dary Jesieni” ...