Aktualności
OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ "KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY"
2024-06-11NASZE PRZEDSZKOLE OTRZYMAŁO CERTYFIKAT POTWIERDZAJĄCY PRZYZNANIE TYTUŁU „KUBUSIOWEGO PRZYJACIELA NATURY”.
"Kubusiowi przyjaciele natury"- to ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej. Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu. Program realizowany był we wszystkich grupach. W ramach realizacji programu, dzieci poznały zasady dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Uczyły się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców.
Przeczytaj: OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY O TEMATYCE EKOLOGI... ...
WIZYTA W RESTAURACJI „STARA ŁAŹNIA”
2024-06-0706 czerwca przedszkolaki z grupy „Pszczółki’, wybrały się z wizytą do restauracji „Stara Łaźnia” w Lubartowie na zaproszenie Pani Anny Jedut -mamy Alicji . Na miejscu czekała na nas P. Ania, która oprowadziła dzieci po całym obiekcie. Dzieci mogły zobaczyć salę taneczną, konferencyjną, zaplecze kuchenne, hotel dla gości. W restauracji przedszkolaki spotkały się z osobami tam pracującymi i dowiedziały się na czym polega praca kelnerki i kucharza. Przyglądały się wyposażeniu oraz czynnościom wykonywanym przez nich. Dzieci miały niepowtarzalną okazję nakryć do stołu, poznały najważniejsze zasady savoir-vivre ta niespodzianka sprawiła im dużo radości. Pszczółki mogły poczuć się jak specjalni goście siedząc przy pięknie przygotowanych stołach, na których czekała słodka niespodzianka deser -Panna cotta z lodami oraz soki owocowe, które pałaszowały z ochotą. Głównym celem wyjścia było realizowanie treści programowych dotyczących preorientacji zawodowej oraz realizacja projektu „Poznajemy zwody i pasję naszych rodziców”oraz uświadomienie dzieciom jak należy zachowywać się w restauracji oraz bezpośrednie stosowanie zasad i nawyków związanych z kulturalnym jedzeniem i zachowaniem się przy stole. Serdecznie dziękujemy mamie Alicji za zaproszenie, poświęcony czas i prezenty, którymi obdarowała wszystkie dzieci.
Przeczytaj: WIZYTA W RESTAURACJI „STARA ŁAŹNIA” ...IV Edycja Dziecięcego Festiwalu Tańców i Przyśpiewek Ludowych " Kogucik"
2024-06-05W dniu 05.06.2024 w Lubartowskim Ośrodku Kultury odbyła się IV Edycja Dziecięcego Festiwalu Tańców i Przyśpiewek Ludowych " Kogucik". Przedszkolaki z Lubartowskich Przedszkoli zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne. Myślą przewodnią festiwalu jest promowanie tradycji oraz zapoznanie z piosenkami i tańcami ludowymi różnych regionów Polski. Organizatorami tegorocznego festiwalu było Przedszkole Miejskie nr 2 oraz Przedszkole Miejskie nr 4. Nasze Przedszkole reprezentowała grupa "Misie".
Przeczytaj: IV Edycja Dziecięcego Festiwalu Tańców i Przyśpiew... ...DZIEŃ DZIECKA
2024-06-04
Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek i wielu niezapomnianych wrażeń. W naszym Przedszkolu, również nie zabrakło atrakcji. Były tańce, zabawy, pokaż kuglarski, malowanie twarzy oraz wiele innych niespodzianek. Po zabawie przyszedł czas na słodki poczęstunek, na dzieci czekały uwielbiane przez wszystkich lody oraz pyszne marchewkowe muffinki.
Naszym kochanym przedszkolakomżyczymy:
Uśmiechu, radości, beztroski...bo pamiętajmy:
"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"
Przeczytaj: DZIEŃ DZIECKA ...
Warsztaty promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym
2024-05-29Warsztaty w naszym przedszkolu promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym prowadzone przez Panią Wioletę Czarnecką . Mama Lilianki opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie Inżyniera ruchu drogowego. Zaprezentowała przypory, narzędzia których używa podczas swojej pracy oraz projekty i ciekawe filmiki. Dzieci z grupy „Pszczółki zaznajomiły się z zasadami bezpieczeństwa drogowego, znakami drogowymi oraz poznały tajniki nowego dla nich zawodu. Dzieci szybko odnalazły się w tej tematyce, wykazując duże zaangażowanie. Pszczółki były pod wrażeniem przygotowanych zajęć w ramach projektu „Poznajemy zawody i pasję naszych rodziców. ” Serdecznie dziękujemy Pani Wiolecie i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie za prezenty dla dzieci, które pomogą bezpiecznie i ostrożnie poruszać się po drogach i ulicach.
Przeczytaj: Warsztaty promujące bezpieczeństwo w ruchu drogow... ...
DZIEŃ MAMY I TATY NA LUDOWĄ NUTKĘ U PSZCZÓŁEK
2024-05-28Pszczółki zaprezentowały swoim Rodzicom przedstawienie pt „Dzień Mamy i Taty na ludową nutkę” to były cudowne i pełne miłości chwile
Przeczytaj: DZIEŃ MAMY I TATY NA LUDOWĄ NUTKĘ U PSZCZÓŁEK ...Konkurs plastyczny pt. „Mój dzień z mamą "
2024-05-28Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: „Mój dzień z mamą ", którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Lubartowie .Z radością informujemy, że nagrodę główną otrzymała Lenka z grupy Pszczółki oraz wyróżnienie Wiktoria z grupy Pszczółki. Serdecznie gratulujemy naszym laureatkom!
Przeczytaj: Konkurs plastyczny pt. „Mój dzień z mamą " ...Wizyta Pszczółek w Bibliotece
2024-05-24
Pszczółki na pouczającej i ciekawej lekcji w bibliotece. Było czytanie opowiadania " Strach ma Wielkie Oczy", rozmowa o emocjach, szaleństwo na bibliotecznych pufach i malowanie w bibliotecznym kąciku artystycznym. Dziękujemy za miłe przyjęcie
Przeczytaj: Wizyta Pszczółek w Bibliotece ...Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Kim będę, gdy dorosnę?”
2024-05-24Kim będę, gdy dorosnę? Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego podsumowującego realizację w grupie Pszczółki Projektu „Poznajemy zawody i pasję naszych Rodziców."
Dzieci coraz częściej interesują się pracą zawodową swoich rodziców i dziadków, próbują opowiadać o ich pracy. Dzielą się takimi informacjami z innymi dziećmi podczas zabaw swobodnych. Projekt autorski „Poznajemy zawody i pasję naszych Rodziców.” poszerzył wiedzę dzieci na temat różnych zawodów. Celem projektu preorientacji zawodowej jest:
- wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami, występującymi w ich najbliższym otoczeniu,
- kształtowanie postawy pracy i motywacji do działania,
- przybliżenie dzieciom wiadomości na temat wybranych zawodów, uświadomienie znaczenia pracy w życiu człowieka, wyrabianie w dzieciach etosu pracy, integracja z rodzicami,
Dzieci w wyniku spotkań z przedstawicielami różnych zawodów miały okazje poznać zasady pracy, zakres czynności, wyposażenie jakie jest niezbędne przy wykonywaniu poszczególnych zadań, a tym samym rozbudzać w sobie pasję do poznawania wybranego zawodu.
Przeczytaj: Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Kim będę, g... ...Program Przyjaciele Zippiego
2024-05-22Od września 2023 roku w naszym przedszkolu w najstarszej grupie wiekowej realizowany był program „Przyjaciele Zippiego”.
Jest to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
Kim jest tytułowy Zippi? To postać (a konkretnie sympatyczny patyczak), wokół której zbudowane są wszystkie scenariusze kolejnych spotkań z przedszkolakami. Z Zippim dzieci z grupy "Misie" spotykały się raz w tygodniu. Zippi przeżywa sytuacje, z którymi każde dziecko prędzej czy później spotka się w swoim dziecięcym, a potem dorosłym życiu. Wspólnie z Zippim dzieci uczyły się rozpoznawać, co człowiek czuje w konkretnej chwili, czym można go zranić i co zrobić, by tego uniknąć. Każda sytuacja problemowa pokazuje dzieciom, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a z każdej jest właściwie kilka wyjść.
Bohaterowie przeżywają różne emocje dobrze znane małym dzieciom. Każde opowiadanie jest barwnie zilustrowane i uzupełnione zadaniami takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.
Program składał się z sześciu części:
Uczucia
Dzieci omawiały uczucia – smutku, szczęścia, złości, zazdrości i zdenerwowania. Uczyły się mówienia o własnych uczuciach, o tym jak czują się w różnych sytuacjach oraz poznawały sposoby poprawiania własnego samopoczucia.
Komunikacja
Dzieci uczyły się skutecznej komunikacji, wysłuchiwania innych oraz tego jak prosić o pomoc i mówić to, co chce się powiedzieć, nawet w niesprzyjających okolicznościach. Podczas tej części nawet „ciche” dzieci otwierały się w czasie spotkań ucząc się wyrażać siebie.
Nawiązywanie i zrywanie więzi
Dzieci uczyły się o przyjaźni. Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie, jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem. Uczyły się jak mówić przepraszam i jak godzić się z przyjacielem po sprzeczce.
Rozwiązywanie konfliktów
Dzieci uczyły się rozwiązywania konfliktów oraz akceptowania swojej odmienności. Ta część dot. w szczególności, problemu prześladowania i tego, co dzieci mogą zrobić, jeśli ktoś je prześladuje lub jest prześladowany.
Przeżywanie zmiany i straty
Dzieci uczyły się radzenia sobie ze zmianami, zarówno wielkimi jak i małymi. Największą zmianą ze wszystkich możliwych, jest czyjaś śmierć. Mimo, że dorośli często twierdzą, że śmierć jest bardzo trudnym tematem do rozmowy, to jednak małe dzieci bardzo rzadko tak uważają. Chętnie wykorzystują okazję do otwartego mówienia na temat, który stał się tabu dla wielu dorosłych.
Dajemy sobie radę
Ostatnia część stanowi podsumowanie wszystkiego, czego dzieci nauczyły się do tej pory. Właśnie tu wracamy do różnych sposobów radzenia sobie, pomagania innym oraz adaptowania się do nowych sytuacji. Końcowe spotkanie jest swego rodzaju świętowaniem, połączonym z wręczeniem dyplomów.
Każda część zawiera odrębne opowiadanie. Opowiadania prezentują bohaterów w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom takich jak: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, prześladowanie, radzenie sobie ze zmianą i stratą. Każde opowiadanie jest zilustrowane przy pomocy zestawu barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami, takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.
Podstawowe założenie, jaki przyświeca programowi Przyjaciele Zippiego jest bardzo proste - jeśli małe dzieci nauczą się, jak radzić sobie z trudnościami, to w okresie dorastania i dorosłości, powinny lepiej radzić sobie z problemami i kryzysami. Jedną z ważnych cech programu jest to, że został stworzony jako program uniwersalny, w przeciwieństwie do innych programów, które koncentrują się na pomocy dzieciom doświadczającym konkretnych problemów lub trudności. Ten program może pomóc wszystkim dzieciom poprzez dbałość ich o zdrowie psychiczne. Program Przyjaciele Zippiego nie mówi dzieciom, co robić, ani nie mówi: „To rozwiązanie jest dobre a tamto złe”. Natomiast zachęca dzieci do analizowania i zastanawiania się nad sobą. Nie koncentruje się wyłącznie na pomaganiu dzieciom jak radzić sobie z ich problemami, ale pokazuje, jak ważne jest rozmawianie z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość, jak również jak ważne jest słuchanie innych. Afirmuje dziecięce zdolności zarówno w zakresie udzielania pomocy, jak i korzystania z udzielanego wsparcia. Po całorocznych spotkaniach „Misie” pożegnały się z Zippim i jego przyjaciółmi.
Przeczytaj: Program Przyjaciele Zippiego ...